2. Orientacja seksualna
Dla wielu dorosłych i seniorów temat orientacji seksualnej stanowi spore wyzwanie. Wynika to przede wszystkim z braku edukacji oraz otwartego dialogu na ten temat. Jednym z kluczowych powodów, dla których zarówno nastolatkowie, jak i rodzice odczuwają lęk, jest fakt, że orientacja seksualna bywa pomijana w rozmowach. Bliscy często czują się zakłopotani, nie wiedzą, jakie słowa dobrać i co dokładnie powiedzieć. W rezultacie unikają poruszania tego tematu tak długo, jak to możliwe, czasami wręcz zapierając się, że problem nie istnieje.
Reakcja bliskich na coming out nastolatka odgrywa niezwykle istotną rolę. Może ona zbudować zaufanie i stworzyć przestrzeń do dalszej rozmowy, bądź też całkowicie zniszczyć tę więź. Kiedy ktoś z rodziny jest zaskoczony i nie wie, jak zareagować, najlepiej, aby podzielił się swoimi uczuciami z nastolatkiem — unikając oceniania, krytyki czy wątpliwości, na przykład poprzez stwierdzenie „na pewno nie jesteś gejem, to niemożliwe”. Warto powiedzieć: „Potrzebuję czasu, aby oswoić się z tym, co powiedziałeś. Jestem zaskoczony, ale pamiętaj, że niezależnie od wszystkiego nadal cię kocham”. To szczere wyznanie oraz zapewnienie o swoich uczuciach są dla dziecka niezwykle ważne.
Kluczowe jest, aby pamiętać, że orientacja seksualna nie jest chorobą — z nią się rodzimy. Nie jest to niczyją winą; po prostu tak jest.