JAK ROZMAWIAĆ Z MŁODZIEŻĄ?

> W tym krótkim artykule dowiecie się, jak skutecznie budować dobre relacje z nastolatkami. W tym celu podajemy wam 5 wskazówek.

1. Stwórz przestrzeń emocjonalną

Nastolatkowie są bardzo wrażliwi. Potrzebują silnego poczucia bezpieczeństwa, a także stabilizacji i psychicznego spokoju oraz równowagi. Warto jest dlatego zadbać o to, by nastolatek czuł, że może Ci zaufać, że wspierasz go i rozumiesz. W trakcie rozmów z młodzieżą, staraj się używać sformułowań typu:

+ Tak, miałeś/miałaś rację, że tak zareagowałeś/aś…

+ Rozumiem Twoje zachowanie. Czy mogę powiedzieć Ci, jak to wygląda z mojej strony?

+ Oczywiście, to co mówisz, pozostaje między nami.

2. Słuchaj całym sobą

Jeśli rozmawiasz z nastolatkiem - zwłaszcza w istotnych kwestiach - nie rób niczego innego. To nie jest czas na zmywanie naczyń, sprzątanie czy oglądanie telenoweli. Usiądźcie, a Ty wykaż zainteresowanie. Przytakuj - najlepiej bezgłośnie, żeby nie przerwać w najważniejszym momencie. Zadawaj pytania (na przykład, gdy nieznasz jakiegoś użytego przez niego młodzieżowego słowa), aby nastolatek czuł, że go słuchasz i zwracasz na niego baczną uwagę. Będzie miał poczucie, że naprawdę jest dla Ciebie ważny.

3. Traktuj dziecko jako partnera

Nastolatek czuje silną potrzebę odcięcia się od dzieciństwa. Jednocześnie też i Ty musisz zaakceptować, że wkracza w dorosłość. Dlatego dla waszych relacji ważne jest, abyś traktował go jako partnera do rozmowy. To wzbudzi jego szacunek w stosunku do Ciebie oraz ułatwi komunikację opartą na otwartości.

4. Dziel się doświadczeniem

Podczas rozmowy z nastolatkami, nie bój się dzielić swoimi doświadczeniami. Oczywiście, nie zawsze wskazane jest żeby używać ich głównie do pouczania młodzieży, narzucania swoich poglądów, ale raczej jako do podzielenia się ciekawymi historiami, które mogłyby ich zainteresować lub zainspirować.

5. Bądź otwarty na nowe idee

Młodzi ludzie często mają nowe perspektywy i pomysły, które mogą wydawać się odmienne od tych, do których przyzwyczajeni są seniorzy. Aby budować silne relacje międzypokoleniowe, ważne jest, aby seniorzy byli otwarci na te nowe idee. Nie dyskryminuj nastolatka, gdy ten opowiada Ci o swoich zainteresowaniach; słuchaj go, zapytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, ale przede wszystkim nie gań za to, że postanowił się z Tobą tym podzielić.